RAPORT SIEĆ OBYWATELSKA WATCHDOG POLSKA
2025 · porównanie z 2022

Jak JST i ministerstwa odpowiadają na wnioski o informację?

Wyniki monitoringu: liczba wniosków, udostępnienia, odmowy, opłaty, rejestry BIP, osoby odpowiedzialne i przyczyny nieudostępniania informacji.

Sprawdzamy publiczne dane!
Sprawdzamy jak jest
85 - mediana liczby wniosków o informację otrzymanych w 2025 roku w 2430 urzędach
Piesek strażniczy

Łączna liczba wniosków
275 616
mediana: 85; n=2430
Mediana liczby wniosków
85
2430 urzędy podały liczbę wniosków
Zmiana liczby wniosków
+31%
względem 2022; n=495
Pełne udostępnienia
95%
n=2358
Decyzje odmowne
1%
n=2413
Naliczono opłatę
1,6‰
n=2405
Rejestr w BIP
5,4%
TAK: 131 instytucji; n=2436
Wyznaczona osoba
14%
TAK: 349 instytucji; n=2434
Treść wniosku o informację, którym pozyskaliśmy dane do raportu
Wniosek o udostępnienie informacji Na podstawie art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP oraz art. 10 ust. 1 Ustawy o dostępie do informacji publicznej stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska wnosi o udostępnienie następujących informacji: 1. Liczba pisemnych wniosków o udostępnienie informacji publicznej, które organ otrzymał w 2025 r. 2. Liczba wniosków, które w 2025 r. organ wykonał w całości. Przez wykonanie wniosku w całości należy rozumieć wyłącznie udostępnienie pełnej informacji. Udostępnienie pełnej informacji po przedłużeniu terminu na jej udostępnienie należy potraktować jako wykonanie wniosku w całości. 3. Liczba wniosków, w sprawie których w 2025 r. organ wydał decyzję administracyjną (decyzje administracyjne) o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Nawet jeśli organ wydał więcej niż jedną decyzję administracyjną w odniesieniu do danego wniosku, należy to potraktować jako jedną sprawę (wniosek). 4. Jakie były najczęściej występujące przyczyny nieudostępnienia przez organ informacji publicznej w 2025 r.? Prosimy o wymienienie w treści wiadomości maksymalnie trzech z poniższych punktów: a) wnioskowana informacja nie stanowiła informacji publicznej, b) wnioskodawca miał zagwarantowany dostęp do informacji w innym trybie, c) informacja nie istniała albo organ jej nie posiadał, d) wnioskodawca nie ujawnił swoich podstawowych danych osobowych (imię, nazwisko), e) wnioskodawca nadużywał dostępu do informacji publicznej, f) wniosek dotyczył informacji przetworzonej, g) informacja podlegała ochronie prywatności osoby fizycznej, h) informacja podlegała ochronie ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy, i) inne. 5. Liczba wniosków, w sprawie których w 2025 r. wnioskodawca skierował skargę (skargi) na bezczynność do sądu administracyjnego. Chodzi o liczbę spraw, w których organ otrzymał skargę na bezczynność i przekazał ją do sądu, począwszy od 1 stycznia 2025 r. Należy przyjąć, że nie chodzi o postępowania przed sądem, które rozpoczęły się przed 1 stycznia 2025 r., ale są wciąż w toku. 6. Liczba wniosków, w sprawie których w 2025 r. wnioskodawca skierował skargę do sądu administracyjnego lub odwołanie w oparciu o KPA na decyzję (decyzje). Chodzi o liczbę spraw, w których organ otrzymał skargę i odwołanie na decyzję i przekazał ją do sądu lub organu wyższego stopnia, począwszy od 1 stycznia 2025 r. Należy przyjąć, że nie chodzi o postępowania, które rozpoczęły się przed 1 stycznia 2025 r., ale są wciąż w toku. 7. Liczba wniosków, w sprawie których w 2025 r. organ naliczył opłatę za udostępnienie informacji publicznej. 8. Czy organ publikuje rejestr wniosków o udostępnienie informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej? Prosimy o udzielenie odpowiedzi tak/nie. 9. Czy w organie jest zatrudniona osoba odpowiedzialna za przygotowywanie odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej? Chodzi o wydzielone stanowisko pracownicze, którego zakres obowiązków dotyczy udzielania informacji publicznej.

Interaktywna mapa odpowiedzi z gmin

Mapa interaktywna, pokazująca szczegółowe rozmieszczenie gmin, które odpowiedziały na wniosek, wraz z linkami do spraw na Fedrowaniu.

(Kliknij, żeby otworzyć mapę na nowej stronie)

Jak czytać raport i dane?

Arkusz danych (link) stanowiący podstawę statystyk zawiera przede wszystkim dane za 2025 rok w układzie jeden wiersz - jedna instytucja. W niektórych przypadkach wiersze zawierają dodatkowo dane z 2022 roku (kolumny na końcu). Porównania z 2022 r. są liczone tylko na próbie skutecznie sparowanej, czyli dla instytucji, które dało się jednoznacznie dopasować między latami i tylko dla podzbiorów, w których dla danego pytania dostępne są dane z obu lat. Odsetki względem liczby wniosków (np. odstetek odmów, czy opłat) liczone są wyłącznie na bazie odpowiedzi, w których dysponowaliśmy liczbowymi wartościami dla obu pytań (stąd różnice w "n").

Q1 oznacza liczbę wniosków, Q2 udostępnienia informacji w całości, Q3 decyzje odmowne, Q4 przyczyny nieudostępnienia, Q5 skargi na bezczynność, Q6 skargi lub odwołania od decyzji, Q7 opłaty, Q8 publikację rejestru w BIP, a Q9 osobę odpowiedzialną za udostępnianie informacji. Należy pamiętać, że wszystkie dane mają charakter deklaratywny – opierają się wyłącznie na odpowiedziach udzielonych przez urzędy.

Kompletność danych

Wysłaliśmy
2828 100%
Odpowiedzi
2456 87%
Pary z 2022
517 18%

Liczba urzędów ze zmianą liczby wniosków względem 2022:

Wzrost
421 85%
Spadek
71 14%
Bez zmian
3 1%

Najważniejsze statystyki ilościowe za 2025 r.

Największa różnica między medianą a średnią dotyczy liczby wniosków: mediana Q1 wynosi 85, średnia 113,42, a maksimum 11 196. To oznacza, że pojedyncze bardzo duże instytucje silnie podnoszą sumę i średnią.

Wskaźnik n Suma Średnia Mediana P95 Max Zera
Liczba wnioskówQ12 430275 616113,428521011 1960
Udostępnione w całościQ22 375235 61399,21821824 8500
Decyzje odmowneQ32 4332 7861,15051261 552
Skargi na bezczynnośćQ52 4266840,2801402 093
Skargi/odwołania od decyzjiQ62 4228600,3601602 111
Naliczona opłataQ72 4264250,1800702 327

Rozkład liczby wniosków w 2025 r.

Rozkład jest silnie skośny: typowa instytucja mieści się w przedziałach 50–149 wniosków, ale pojedyncze duże jednostki podnoszą średnią i sumę ogólną.

0–49
207 8,5%
50–74
570 23,5%
75–99
900 37,0%
100–149
480 19,8%
150–199
141 5,8%
200–499
103 4,2%
500–999
17 0,7%
1000+
12 0,5%

Wskaźniki per liczba wniosków

Wartość agregatowa jest liczona na sumach, a średnia i mediana — po instytucjach. Dla Q2/Q1 różnica między agregatem i medianą pokazuje wpływ największych jednostek.

Wskaźnik n Agregat Średnia inst. Mediana inst. P90
udział udostępnień w Q1Q2/Q12 35894,87%97,14%99,44%100,00%
udział decyzji odmownych w Q1Q3/Q12 4131,02%0,85%0,00%2,60%
udział skarg na bezczynność w Q1Q5/Q12 4050,25%0,20%0,00%0,75%
udział skarg/odwołań od decyzji w Q1Q6/Q12 4010,32%0,35%0,00%0,72%
udział opłat w Q1Q7/Q12 4050,16%0,26%0,00%0,00%

Top 10 gmin: najwięcej wniosków na 1000 mieszkańców

#GminaPopulacja 2025Q1Wnioski na 1000 mieszk.
1KIKÓŁKujawsko-Pomorskie · gmina miejsko-wiejska6 53059190,5
2KREMPNAPodkarpackie · gmina wiejska1 65012173,3
3KRYNICA MORSKAPomorskie · gmina miejska1 1307566,4
4DUBICZE CERKIEWNEPodlaskie · gmina wiejska1 2608164,3
5CZYŻEPodlaskie · gmina wiejska1 70010260,0
6PODEDWÓRZELubelskie · gmina wiejska1 4307653,1
7NOWE WARPNOZachodniopomorskie · gmina miejsko-wiejska1 5108053,0
8MŁYNARZEMazowieckie · gmina wiejska1 5907849,1
9JASIENIECMazowieckie · gmina wiejska5 33026048,8
10LUTOWISKAPodkarpackie · gmina wiejska1 9309247,7

Top 10 gmin: najmniej wniosków na 1000 mieszkańców

# Gmina Populacja 2025 Q1 Wnioski na 1000 mieszk.
1MIĘDZYRZECZLubuskie · gmina miejsko-wiejska23 290150,6
2SOKÓŁKAPodlaskie · gmina miejsko-wiejska23 420190,8
3WIELICZKAMałopolskie · gmina miejsko-wiejska70 470580,8
4TUREKWielkopolskie · gmina miejska23 810210,9
5KOŚCIERZYNAPomorskie · gmina wiejska16 050171,1
6KRAJENKAWielkopolskie · gmina miejsko-wiejska7 30081,1
7MYŚLIBÓRZZachodniopomorskie · gmina miejsko-wiejska18 280211,1
8GŁOGÓWDolnośląskie · gmina miejska60 610771,3
9NARUSZEWOMazowieckie · gmina wiejska5 78081,4
10LUBIEŃMałopolskie · gmina wiejska10 110141,4

Top 10 instytucji według liczby wniosków

# Instytucja Q1 Q2 Q3 Q5 Q6 Q7
1WarszawaMazowieckie · miasto stołeczne, na prawach powiatu11 196—12616100
2Ministerstwo Finansówministerstwo5 0204 8506012180
3KrakówMałopolskie · miasto na prawach powiatu3 311—18240
4Starostwo Powiatowe w TarnowieMałopolskie · powiat2 8772 8641001
5Ministerstwo Rozwoju i Technologiiministerstwo2 0451 58740350
6Ministerstwo Sprawiedliwościministerstwo1 858—————
7Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsiministerstwo1 5151 4625000
8PoznańWielkopolskie · miasto na prawach powiatu1 4191 419256140
9WrocławDolnośląskie · miasto na prawach powiatu1 3841 3842320
10GdańskPomorskie · miasto na prawach powiatu1 198—3400

Najwyższy udział decyzji odmownych

Co najmniej 50 zadeklarowanych wniosków.

# Instytucja Q1 Q3 Q3/Q1 Q2/Q1
1CZEMPIŃWielkopolskie · gmina miejsko-wiejska711419,7%80,3%
2WEJHEROWOPomorskie · gmina miejska1352518,5%75,6%
3UJŚCIEWielkopolskie · gmina miejsko-wiejska1412215,6%93,6%
4PAWŁOSIÓWPodkarpackie · gmina wiejska741114,9%85,1%
5NYSAOpolskie · gmina miejsko-wiejska3084314,0%83,8%
6Starostwo Powiatowe w Ustrzykach DolnychPodkarpackie · powiat68913,2%83,8%
7BARCIANYWarmińsko-Mazurskie · gmina wiejska1672012,0%100,0%
8BODZANÓWMazowieckie · gmina miejsko-wiejska851011,8%88,2%
9BIAŁA PISKAWarmińsko-Mazurskie · gmina miejsko-wiejska1822111,5%88,5%
10Starostwo Powiatowe w GoleniowieZachodniopomorskie · powiat64710,9%—

Najwyższy udział opłat

Co najmniej 50 zadeklarowanych wniosków.

# Instytucja Q1 Q7 Q7/Q1
1Starostwo Powiatowe w NiskuPodkarpackie · powiat807087,5%
2LUBASZWielkopolskie · gmina wiejska561017,9%
3Starostwo Powiatowe w KrotoszynieWielkopolskie · powiat741317,6%
4Starostwo Powiatowe w LesznieWielkopolskie · powiat1412316,3%
5LUBINDolnośląskie · gmina miejska1462215,1%
6Starostwo Powiatowe w ŁańcuciePodkarpackie · powiat981212,2%
7Starostwo Powiatowe w ZłotowieWielkopolskie · powiat8589,4%
8Starostwo Powiatowe w ChodzieżyWielkopolskie · powiat6158,2%
9NAKŁO NAD NOTECIĄKujawsko-Pomorskie · gmina miejsko-wiejska11686,9%
10DĘBNOMałopolskie · gmina wiejska164116,7%

Największe liczby decyzji odmownych

# Instytucja Q3 Q1 Q2 Q5 Q6
1Warszawamiasto stołeczne, na prawach powiatu12611 196—1610
2Ministerstwo Finansówministerstwo605 0204 8501218
3NYSAgmina miejsko-wiejska43308258340
4Ministerstwo Rozwoju i Technologiiministerstwo402 0451 58735
5DŁUGOŁĘKAgmina wiejska293753541312
6Poznańmiasto na prawach powiatu251 4191 419614
7Starostwo Powiatowe w Krakowiepowiat2535125107
8WEJHEROWOgmina miejska25135102013
9UJŚCIEgmina miejsko-wiejska22141132022
10BIAŁA PISKAgmina miejsko-wiejska21182161321

Dlaczego informacji nie udostępniano? Przyczyny Q4 w 2025 r.

Najczęściej wskazywano, że wnioskowana informacja nie stanowiła informacji publicznej, nie istniała albo organ jej nie posiadał, albo wnioskodawca miał dostęp w innym trybie.

Przyczyny nieudostępnienia informacji w 2025 r. a: nie stanowiła informacji publicznej 48,8% / 619 c: nie istniała albo organ jej nie posiadał 41,3% / 524 b: wnioskodawca miał dostęp w innym trybie 32,6% / 414 f: informacja przetworzona 32,2% / 408 i: inne 14,2% / 180 g: ochrona prywatności osoby fizycznej 9,6% / 122 d: brak podst. danych osobowych wnioskodawcy 6,6% / 84 h: tajemnica przedsiębiorcy 6,5% / 83 e: nadużywanie dostępu do informacji 5,8% / 73
Kod Przyczyna Liczba wskazań % instytucji wskazujących przyczynę
awnioskowana informacja nie stanowiła informacji publicznej61948,8%
cinformacja nie istniała albo organ jej nie posiadał52441,3%
bwnioskodawca miał dostęp w innym trybie41432,6%
fwniosek dotyczył informacji przetworzonej40832,2%
iinne18014,2%
gochrona prywatności osoby fizycznej1229,6%
dbrak podstawowych danych osobowych wnioskodawcy846,6%
htajemnica przedsiębiorcy836,5%
enadużywanie dostępu do informacji publicznej735,8%

Odsetki obliczono względem 1268 instytucji, które wskazały co najmniej jedną przyczynę nieudostępnienia informacji. Pominięto 1151 odpowiedzi „nie dotyczy” oraz 37 przypadków braku danych. Jedna instytucja mogła wskazać kilka przyczyn, dlatego suma odsetków przekracza 100%. Każdą przyczynę uwzględniano maksymalnie jeden raz dla danej instytucji.

Co zmieniło się w Q4 między 2022 a 2025 r.?

Najbardziej wzrosła przyczyna „wnioskodawca miał dostęp w innym trybie”. Najbardziej spadła przyczyna „wniosek dotyczył informacji przetworzonej”.

Zmiana częstości przyczyn Q4 w próbie parowanejb: wnioskodawca miał dostęp w innym trybie +12,1 p.p.a: nie stanowiła informacji publicznej +4,2 p.p.d: brak podst. danych osobowych wnioskodawcy +1,5 p.p.e: nadużywanie dostępu do informacji +1,3 p.p.c: nie istniała albo organ jej nie posiadał +0,7 p.p.h: tajemnica przedsiębiorcy +0,7 p.p.g: ochrona prywatności osoby fizycznej -0,9 p.p.i: inne -5,3 p.p.f: informacja przetworzona -6,2 p.p.
Kod Przyczyna 2022 2025 Zmiana Nowe w 2025 Zniknęło
bwnioskodawca miał dostęp w innym trybie14,1%26,2%+12,1 p.p.8732
awnioskowana informacja nie stanowiła informacji publicznej30,8%34,9%+4,2 p.p.7354
dbrak podstawowych danych osobowych wnioskodawcy2,4%4,0%+1,5 p.p.169
enadużywanie dostępu do informacji publicznej2,4%3,7%+1,3 p.p.1610
cinformacja nie istniała albo organ jej nie posiadał32,1%32,7%+0,7 p.p.6663
htajemnica przedsiębiorcy3,5%4,2%+0,7 p.p.1714
gochrona prywatności osoby fizycznej5,9%5,1%-0,9 p.p.2226
iinne12,3%7,0%-5,3 p.p.2448
fwniosek dotyczył informacji przetworzonej24,2%18,0%-6,2 p.p.4573

Porównanie 2022–2025: tylko instytucje sparowane

W tej części liczebność próby zależy od wskaźnika. Dla Q1 porównanie obejmuje 495 instytucji. Liczebności dla pozostałych wskaźników podano w tabeli.

Zmiana sum 2025 względem 2022 w próbie parowanejLiczba wniosków 31,4%Udostępnione w całości 31,6%Decyzje odmowne 71,7%Skargi na bezczynność 6,5%Skargi/odwołania od decyzji 770,8%Naliczona opłata 34,4%
Wskaźnik 2022 2025 Różnica Zmiana % Wzrost Bez zmian Spadek
Liczba wnioskówn=49567 51888 708+21 19031,4%421371
Udostępnione w całościn=46846 33060 973+14 64331,6%392571
Decyzje odmownen=493552948+39671,7%17225071
Skargi na bezczynnośćn=490168179+116,5%6835270
Skargi/odwołania od decyzjin=48224209+185770,8%853889
Naliczona opłatan=4866486+2234,4%1844721

Top 10: największe wzrosty Q1

# Instytucja 2022 2025 Różnica %
1Warszawamiasto stołeczne, na prawach powiatu8 50711 196+2 68931,6%
2Ministerstwo Sprawiedliwościministerstwo1 1491 858+70961,7%
3Ministerstwo Rozwoju i Technologiiministerstwo1 6072 045+43827,3%
4Poznańmiasto na prawach powiatu9901 419+42943,3%
5Krakówmiasto na prawach powiatu2 8983 311+41314,3%
6Gdańskmiasto na prawach powiatu7861 198+41252,4%
7Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznejministerstwo244583+339138,9%
8Marszałek Województwa Dolnośląskiegowojewództwo297629+332111,8%
9Ministerstwo Infrastrukturyministerstwo527815+28854,6%
10Wrocławmiasto na prawach powiatu1 1191 384+26523,7%

Top 10: największe spadki Q1

# Instytucja 2022 2025 Różnica %
1Kaliszmiasto na prawach powiatu738217-521-70,6%
2Łódźmiasto na prawach powiatu1 4401 076-364-25,3%
3Siemianowice Śląskiemiasto na prawach powiatu550245-305-55,5%
4MIĘDZYRZECZgmina miejsko-wiejska10815-93-86,1%
5Bytommiasto na prawach powiatu342265-77-22,5%
6TUREKgmina miejska9521-74-77,9%
7Starostwo Powiatowe w Pułtuskupowiat15082-68-45,3%
8BIELSK PODLASKIgmina wiejska200134-66-33,0%
9MARKIgmina miejska12770-57-44,9%
10SOŃSKgmina wiejska9252-40-43,5%

Rejestr wniosków i osoba odpowiedzialna

Publikowanie rejestru wniosków w BIP jest rzadkie. Osobę odpowiedzialną za udostępnianie informacji deklaruje większy, ale nadal mniejszościowy odsetek instytucji. Porównanie lat opiera się na tych samych instytucjach z ważną odpowiedzią w obu latach.

Pytanie Rok % TAK Liczba TAK
Publikacja rejestru w BIPQ8 · n=48820225,9%29
Publikacja rejestru w BIPQ8 · n=48820256,8%33
Osoba odpowiedzialna za DIPQ9 · n=446202214,6%65
Osoba odpowiedzialna za DIPQ9 · n=446202515,2%68

Przejścia 2022 → 2025

Q8: rejestr w BIP

NIE → NIE
444 91,0%
TAK → TAK
18 3,7%
NIE → TAK
15 3,1%
TAK → NIE
11 2,3%

Q9: osoba odpowiedzialna

NIE → NIE
360 80,7%
TAK → TAK
47 10,5%
NIE → TAK
21 4,7%
TAK → NIE
18 4,0%

Województwa: gdzie jest najwięcej wniosków?

To zestawienie obejmuje odpowiedzi z gmin, miast na prawach powiatu i powiatów. Nie uwzględnia ministerstw ani urzędów marszałkowskich, dlatego wyniki pokazują natężenie wniosków w samorządach lokalnych i powiatowych, a nie pełny bilans wszystkich instytucji w województwie. Najwyższą sumę Q1 ma mazowieckie, głównie przez Warszawę; dlatego obok sum warto patrzeć na mediany.

Województwa według łącznej liczby wniosków Q1 w 2025 r. — gminy i powiaty Mazowieckie 47 167 Małopolskie 24 484 Wielkopolskie 21 422 Śląskie 18 987 Dolnośląskie 17 706 Lubelskie 17 593 Łódzkie 15 681 Podkarpackie 13 045 Kujawsko-Pomorskie 12 969 Pomorskie 11 001
Województwo Q1 suma Q1 mediana Q2/Q1 Q3/Q1 Q8 TAK Q9 TAK
Mazowieckien=29641 5058595,5%1,06%3,8%16,2%
Małopolskien=17624 6989896,3%0,94%1,7%18,2%
Wielkopolskien=22821 7468194,9%1,05%2,2%15,9%
Śląskien=16519 7729792,9%0,97%9,2%15,9%
Dolnośląskien=16118 2059395,5%1,02%6,3%12,6%
Lubelskien=20617 6898396,9%0,70%11,7%8,8%
Łódzkien=17515 8638196,5%0,92%4,0%12,0%
Kujawsko-Pomorskien=14513 4178194,0%0,65%6,9%11,7%
Podkarpackien=15513 1268096,6%0,98%4,5%11,7%
Pomorskien=10912 6778693,8%1,29%5,6%15,7%
Warmińsko-Mazurskien=12511 2008395,7%1,43%7,3%9,0%
Zachodniopomorskien=10911 0598494,1%1,16%7,5%15,1%
Podlaskien=12310 3758095,2%0,78%2,4%16,4%
Świętokrzyskien=1038 0476796,8%0,71%5,9%12,9%
Lubuskien=798 0069297,4%0,99%5,2%12,8%
Opolskien=727 4028695,0%1,28%4,2%13,9%

Typy jednostek i instytucji

Gminy wiejskie dominują liczebnie, ale najwyższe mediany Q1 mają: miasto stołeczne, na prawach powiatu, ministerstwo, województwo, miasto na prawach powiatu. Wskaźniki Q8 i Q9 też są wyraźnie różne między typami instytucji.

Typy jednostek według mediany Q1 w 2025 r.gmina wiejska 79gmina miejsko-wiejska 90powiat 88miasto na prawach powiatu 278gmina miejska 101miasto stołeczne, na prawach powiatu 11 196ministerstwo 480województwo 284
Kategoria Q1 suma Q1 mediana Q2/Q1 Q3/Q1 Q8 TAK Q9 TAK
gmina wiejskan=1 253102 0147997,5%0,75%5,1%10,5%
gmina miejsko-wiejskan=62861 8179095,7%1,11%5,5%15,0%
powiatn=28031 2588792,2%1,26%2,5%15,1%
miasto na prawach powiatun=5725 63627890,5%1,10%19,6%36,8%
gmina miejskan=20822 86610193,7%1,17%7,3%22,0%
ministerstwon=1616 44256187,3%1,37%0,0%56,3%
miasto stołeczne, na prawach powiatun=111 19611 196—1,13%0,0%0,0%
województwon=134 38728589,3%1,32%0,0%61,5%

Przekrój po tagu instytucji

Typ instytucji Q1 suma Q1 mediana Q2/Q1 Q3/Q1 Q8 TAK Q9 TAK
samorząd gminyn=2 099194 47384,096,4%0,93%5,6%13,2%
starostwo powiatowen=28031 25887,092,2%1,26%2,5%15,1%
miasto na prawach powiatun=4829 056266,088,9%1,12%14,9%33,3%
ministerstwan=1616 442561,087,3%1,37%0,0%56,3%
marszałkowien=134 387285,089,3%1,32%0,0%61,5%

Powiaty z największą sumą Q1

Zestawienie obejmuje powiaty, dla których w danych są co najmniej 4 jednostki z podaną liczbą wniosków Q1.

Powiat Q1 suma Q1 mediana Q2/Q1 Q3/Q1
Tarnowskin=164 2669499,1%0,12%
Poznańskin=142 33514388,2%1,33%
Krakowskin=152 07412593,3%1,93%
Bielskin=181 8919794,7%1,11%
Brzeskin=131 86912392,6%1,28%
Tomaszowskin=241 8378297,3%0,16%
Częstochowskin=171 81810097,3%0,95%
Piaseczyńskin=61 81832492,6%1,21%
Opolskin=221 7778497,4%0,68%
Kieleckin=191 7089198,7%0,41%
Wołomińskin=111 67818694,5%0,95%

Powiaty z najwyższą med. Q1

Zestawienie obejmuje powiaty, dla których w danych są co najmniej 4 jednostki z podaną liczbą wniosków Q1.

Powiat Mediana Q1 Q1 suma Q8 TAK Q9 TAK
Piaseczyńskin=63241 81816,7%50,0%
Pruszkowskin=72031 6130,0%0,0%
Wołomińskin=111861 6789,1%50,0%
Polickin=51798530,0%0,0%
Legionowskin=61741 1200,0%16,7%
Wrocławskin=61711 13816,7%0,0%
Warszawski Zachodnin=71641 11914,3%42,9%
Gdańskin=614590516,7%0,0%
Tatrzańskin=41446180,0%25,0%
Poznańskin=141432 3350,0%14,3%
Dębickin=514263220,0%20,0%

Główne obserwacje z raportu

Wzrost liczby wniosków składanych do JST i ministerstw względem 2022 roku o około 30%, przy aktualnej medianie 85. Bardzo duża koncentracja liczby wniosków w kilku jednostkach, niski odsetek publikacji rejestru wniosków w BIP, niski odsetek tworzenia osobnych stanowisk do udzielania informacji publicznych, niewielki udział decyzji odmownych, przesunięcia w przyczynach Q4 oraz różnice między typami instytucji.

Odpowiedzi - uproszczony arkusz danych (tylko za 2025, znormalizowane dane)

Przycisk do ściągnięcia arkusza danych znajdziesz pod tabelą, po przewinięciu na sam dół. Jeśli go nie widać, otwórz raport w nowej karcie klikając tutaj.

Kontrola jakości i ostrożność interpretacyjna

Dla kilkunastu przypadków występują drobne anomalie w danych. Ich przyczyny mogą być różne, włącznie z logicznym wytłumaczeniem. Chcąc przywołać w publikacji szczegółowe dane konkretnego podmiotu zawsze najpierw sprawdź źródło, tj. konkretną odpowiedź na wniosek na Fedrowaniu. Pamiętaj też, że podawane dane mają charakter deklaratywny i jako takie mogły zostać z różnych powodów zadeklarowane niezgodnie z faktami.